MEDYCYNA ESTETYCZNA

ZABIEGI

Botox to najbardziej rozpowszechniona nazwa preparatu toksyny botulinowej. Substancja ta (do celów medycznych) produkowana jest w laboratoriach przez wyselekcjonowane szczepy bakterii Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa ( inaczej jad kiełbasiany,botulina) jest neurotoksyną, czyli oddziałuje na układ nerwowy. Hamuje uwalnianie acetylocholiny- substancji przekazującej impuls do mięśnia. Mięsień przestaje się kurczyć w efekcie czego nie kurczy się również skóra nad mięśniem -rozluźniają się zmarszczki. Po pewnym czasie wraz z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych, stopniowo dochodzi do powrotu przekazywania impulsów, a wraz z tym powraca kurczliwość mięśnia

Botulina działa tylko na zmarszczki mimiczne czyli powstające na skutek skurczu mięśni !

Najlepsze efekty uzyskuje się korygując zmarszczki pojawiające się jedynie w czasie mimiki twarzy. Zmarszczki utrwalone, czyli utrzymujące się bez kurczenia mięśni, ulegają tylko spłyceniu. Wtedy (jeśli pacjent jest cierpliwy) powtarzamy zabieg 2-3 razy co 4-6 miesięcy, by głęboka zmarszczka uległa wygładzeniu lub stosujemy leczenie skojarzone ( preparatu na bazie kwasu hialuronowego w celu wypełnienia bruzdy lub PRP).

Na zabieg leczenia zmarszczek mogą się wybrać nie tylko osoby posiadające już widoczne zmarszczki, ale także te, u których zmarszczki zaczynają się właśnie pojawiać. U takich osób wstrzyknięcie botoksu będzie miało działanie profilaktyczne, polegające na zapobieganiu tworzenia się dużych utrwalonych zmarszczek bez żadnej mimiki.

Dawkę preparatu dobieramy indywidualnie. Chodzi o to, żeby wygładzić zmarszczki, a nie uzyskać efekt maski

Bezpieczeństwo

Wokół Botoxu powstało wiele mitów wpływających na lęk przed jego stosowaniem.

Tymczasem, wbrew obiegowej opinii jest to jeden z bezpieczniejszych zabiegów w medycynie estetycznej.

Botulinę w medycynie zaczęto stosować na początku lat 70 XX wieku do leczenia zeza. Później wprowadzono do neurologii (krecz karku, dystonia mięśni, dziecięce porażenie mózgowe).

Ilość stosowana w medycynie estetycznej to max kilkadziesiąt jednostek, dawki terapeutyczne to kilkaset jednostek (np. w dystonii szyjnej do 360j). Doustna dawka śmiertelna to 3000j.

W medycynie estetycznej istnieje od 1992r. W Polsce botulina pojawiła się w gabinetach medycyny estetycznej dopiero w 1996 roku.

Wskazania dotyczą głównie górnej 1/3 twarzy-czyli :

 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki pionowe czoła-tzw, lwia zmarszczka, mars
 • zmarszczki około-oczne – tzw. kurze łapki
 • pionowe zmarszczki wokół ust tzw. palacza

Przy umiejętnym podaniu można też

 • wygładzić szyję i dekolt
 • unieść brwi
 • wyleczyć bruksizm
 • zniwelować „kwadratową twarz”

W ostatnich latach zakres stosowania botoksu znacznie się poszerzył – zastrzyki z toksyny botulinowej z powodzeniem stosuje się w leczeniu nadmiernej potliwości, a nawet migreny.

Leczenie pierwotnej nadpotliwości

Normalne pocenie jest fizjologią, natomiast nadmierne pocenie jest już niezmiernie kłopotliwe, powodujące dyskomfort pacjentów i ich otoczenia.W sytuacji, gdy niewystarczające jest stosowanie antyperspirantów, podaje się toksynę botulinową.
Mechanizm jej działania polega na zablokowaniu działania nerwów, które zaopatrują potowe gruczoły ekrynowe i w ten sposób dochodzi do zahamowania wydzielania potu. Preparat podaje się śródskórnie w problematyczną okolicę, efekt jest widoczny po kilku, kilkunastu dniach i działanie utrzymuje się przez około 7-12 miesięcy, potem wymaga powtórzenia. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z ostrzykiwaniem można zastosować miejscowe znieczulenie z użyciem kremu EMLA.
Zaleca się przeprowadzenie wywiadu i badania klinicznego, jak również dodatkowych testów swoistych, w celu wykluczenia potencjalnych przyczyn wtórnej nadpotliwości (np. nadczynność tarczycy, guz chromochłonny).

Leczenie migrenowych bólów głowy

Botulina jest jedną z metod leczenia bólów głowy u pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę. Preparat w odpowiedniej dawce podaje się w określone partie mięśni okolicy czoła, skroni, tylnej części głowy i szyi. Porażone mięśnie rozluźniają się i znoszą ucisk na nerwy biorące udział w procesie powstawania migreny.
Zablokowane zostaje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z powstawaniem bólu. Przedkliniczne i kliniczne badania farmakodynamiczne wskazują, że przypuszczalny mechanizm profilaktyki bólu głowy polega na blokowaniu sygnałów obwodowych do ośrodkowego układu nerwowego, co hamuje uwrażliwienie ośrodkowe.
Po podaniu botoksu, blokada zakończeń nerwowych mięśni odpowiedzialnych za powstawanie migreny trwa około 4 do 6 miesięcy, po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Botoks jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia ataków migreny.
Należy podkreślić, że bóle głowy o podobnym do migreny charakterze, mogą być spowodowane różnymi chorobami, w związku z czym konieczna jest ich wcześniejsza diagnostyka lekarska. Botoks jest stosowany wyłącznie u pacjentów z rozpoznaniem bólu głowy o podłożu migrenowym.

Przeciwwskazania w stosowaniu botoksu

 • ciąża
 • laktacja
 • choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroby neurologiczne powodujące wiotkie porażenie mięśni szkieletowych
 • antybiotyki aminoglikozydowe (takie jak np.: tetracyclina, linkomycyna, amikacyna, kanamycyna gentamycyna, neomycyna i streptomycyna -mają zdolność do współdziałania z toksyną i zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych)
 • aminochinolony (chlorochina-Arechin, hydroksychlorochina-(Plaquenil ),
 • D-penicylamina (Cuprenil),
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • leki pomocne w leczeniu problemów rytmu serca, takie jak chinidyna
 • stany zapalne skóry

Ze względu na ryzyko zasinień

 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi (np.aspiryna)
 • miesiączka

Przed zabiegiem (dziesięć dni) pacjenci powinni zaprzestać przyjmowania witaminy E, multiwitaminy, ziela dziurawca i leków przeciwzapalnych.

Przebieg zabiegu

Niewielka ilość preparatu jest wstrzykiwana w określone mięśnie twarzy. Zabieg trwa kilkanaście minut, dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł jest mało bolesny (ukłucie i lekkie szczypanie) i praktycznie nie wyłącza z codziennej aktywności.

Po zabiegu

W celu jak najlepszego wchłonięcia się toksyny botulinowej oraz uniknięcia jej nadmiernej dyfuzji zaleca się:

 • aktywne wykonywanie ruchów mimicznych twarzy przez 2 do 4 godzin po zabiegu
 • nie kłaść się i nie pochylać się przez 4 godziny po zabiegu
 • nie spożywać alkoholu w dniu zabiegu

W dniu zabiegu przeciwwskazane jest korzystanie z sauny oraz lot samolotem

Efekt pojawia się po 3-4 dniach i stopniowo narasta do 14 dnia. Utrzymuje się bardzo różnie -od 3 do 9 miesięcy,u niektórych (rzadko) brak lub znikomy, u nielicznych nawet rok

Ważne – nawet gdy Botox przestanie działać skóra jest bardziej gładka i wypoczęta. Zabiegi z botuliny mają więc też działanie profilaktyczne – skóra nie jest zaginana i nie tworzą się zmarszczki.

Powikłania:

 • W dniu zabiegu pacjenci często skarżą się na ból głowy, nudności i objawy grypopodobne.
 • Wszystkie powikłania (jak i pożądane efekty) po wstrzyknięciu domięśniowym botuliny są przemijające.
 • Większość powikłań związana jest z użyciem igły – ból w miejscu ukłucia i krwiak
 • Podwójne widzenie
 • Suchość lub nadmierne łzawienie oczu

Inne, bardzo rzadko występujące, to:

 • brak działania lub krótki czas działania toksyny botulinowej
 • uczucie ,,opuchniętych oczu”

Kwas hialuronowy (glikozaminiglikan, rodzaj polisacharydu) jest substancją naturalnie występującą w ludzkiej skórze. Ma taki sam skład we wszystkich żywych organizmach (od bakterii do człowieka), stąd jego stosowanie nie wymaga testów skórnych. Obecnie coraz częściej uzyskiwany jest on metodami biotechnologicznymi.

Zawartość kwasu hialuronowego od 25 roku życia w naszej skórze zaczyna spadać. Po 40 roku życia mamy już go o połowę mniej – skóra traci zdolność wiązania wody, co przyczynia się do jej starzenia. Jedna cząsteczka kwasu wiąże około 250 cząsteczek wody (40 razy więcej niż sama waży). Jeżeli ilość tego ważnego składnika obniża się, objawy starzenia stają się coraz bardziej widoczne – nasza skóra wiotczeje, traci sprężystość i przybywa nam zmarszczek. Dostarczanie go bezpośrednio do skóry powoduje redukcję zmarszczek oraz linii mimicznych, zagęszczenie i regenerację skóry oraz intensywne nawodnienie.

Systematyczne uzupełnianie ubytków kwasu hialuronowego w skórze opóźnia proces starzenia, wygładza zmarszczki oraz znacząco poprawia wygląd.

W medycynie estetycznej stosuje się dwie jego formy: usieciowaną i nieusieciowaną.

Nieusieciowany kwas hialuronowy ma postać sterylnego bezbarwnego żelu o gęstości i lepkości kwasu hialuronowego występującego jest w naszej skórze. Dzięki temu idealnie rozprowadza się w tkankach. Podaje się w skórę techniką tzw. mezoterapii, czyli mikroiniekcji, ostrzykując równomiernie obszar skóry, który chcemy odmłodzić. Najczęściej stosuje się go do odmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Zabieg ten uzupełnia niedobór naturalnego kwasu hialuronowego w skórze z oznakami starzenia. Nawilża głębsze warstwy skóry, zwiększa jej gęstość i elastyczność. Przywraca idealne fizjologiczne środowisko do wzmożonej proliferacji i migracji fibroblastów i skutecznie je chroni przed cytotoksycznym działaniem wolnych rodników.

Stosowany systematycznie daje efekt naturalnego liftingu, dlatego określa się go w medycynie estetycznej jako mezolift.

Często do kwasu dodaje się różne substancje aktywne, by jeszcze bardziej stymulować jej właściwości regeneracyjne.

Mezoterapię stosuje się w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i zwiotczenie skóry. Mezoterapia powoduje rewitalizację skóry stymulując jej naturalne właściwości regeneracyjne i cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ śródskórne wprowadzanie substancji aktywnych gwarantuje szybkie i widoczne efekty rewitalizacyjne, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów.

Zabiegu mezolift nie można mylić z wypełnianiem zmarszczek kwasem hialuronowym. Są to dwa różne zabiegi.

Celem zabiegu mezolift nie jest wypełnienie zmarszczek, a rewitalizacja skóry, poprawa jej nawilżenia i gęstości.

Te dwa zabiegi uzupełniają się wzajemnie, a systematyczne podawanie do skóry nieusieciowanego kwasu hialuronowego przedłuża trwałość wypełniaczy.

Do wypełniania zmarszczek, uzupełniania objętości i powiększania ust używa się usieciowanego kwasu hialuronowego o większej gęstości i lepkości. Jest to obecnie najpopularniejsza na świecie i najbezpieczniejsza forma wypełniania zmarszczek.

W celu zapobieżenia szybkiemu rozpadowi kwasu hialuronowego jego cząsteczki zostały wzmocnione specjalnymi wiązaniami. Proces usieciowania sprawia, że preparat przybiera postać stabilnego, nierozpuszczalnego w wodzie żelu, który ulega powolnemu rozkładowi.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są stosowane do wypełnień ubytków w tkankach, zmarszczek, powiększania ust oraz nadawania objętości (np.policzków).

W zależności od lokalizacji i głębokości zmarszczek stosowane są preparaty kwasu hialuronowego o różnej gęstości. Najbardziej ogólnie można powiedzieć, że im gęstszy kwas tym jest „twardszy”, dlatego im głębsza zmarszczka tym gęstszy preparat .Te najbardziej gęste umożliwiają modelowanie kształtu twarzy w okolicach kości policzkowych, linii żuchwy czy brody.

Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu cienką igłą lub kaniulą w miejsce, które chcemy skorygować. Dla zwiększenia komfortu pacjenta, zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Rezultaty są widoczne od razu, ale dopiero po dwóch tygodniach uzyskuje się optymalny efekt, Trwa ok. 15 min. W wyniku iniekcji mogą pojawić się obrzęki i krwiaki w miejscu podania preparatu – ustępują one samoczynnie w ciągu kilku,kilkunastu dni.

Ze względu na to, że kwas hialuronowy stopniowo wchłania się do organizmu, implanty na bazie żeli hialuronowych trzeba powtarzać, najczęściej co 6 -12 miesięcy. Palenie tytoniu, przesadne opalenie, poddawanie się zabiegom powodującym rozgrzewanie tkanek w miejscach aplikacji mogą znacznie skrócić czas utrzymywania się preparatu w tkankach.

W swoim gabinecie wykorzystuję najlepsze preparaty kwasu hialuronowego (Juvederm, Surgiderm, Stylage, Princess).

Przeciwwskazania 

 • ciąża, okres karmienia piersią
 • stwierdzone uczulenie na kwas hialuronowy
 • choroby autoimmunologiczne
 • niewyrównana cukrzyca
 • tendencje do powstawania bliznowców
 • aktywne zakażenia okolicy zabiegu
 • choroba nowotworowa
 • infekcja i stan zapalny w miejscu planowanego podania
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, syndrom Crohna, choroba Gravesa – Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.)
 • porfiria, epilepsja,
 • brak pełnoletności,

Dwa tygodnie przed zabiegiem zaleca się odstawienie leków antykoagulacyjnych i przeciwzapalnych.

Peeling chemiczny (od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć, obrać) to zabieg polegający na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu w celu usunięcia warstw naskórka, lub naskórka i skóry właściwej.

Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peelingi medyczne można usuwać poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania. Substancje stosowane w peelingach przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze.

Seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości. Skóra po peelingu staje się gładsza, elastyczniejsza, jaśniejsza i odświeżona.
Z uwagi na wielokierunkowe działanie, możliwość częstego powtarzania i stosunkowo niewielką inwazyjność, peelingi są bardzo cenną metodą leczniczą.

W zależności od głębokości działania wyróżniamy peelingi:

 • powierzchowne – w obrębie naskórka,
 • średnio-głębokie – obejmujące cały naskórek i górną warstwę skóry
 • głębokie – sięgające do głębszych warstw skóry

Uwaga: im głębszy peeling tym większe ryzyko skutków ubocznych np. przebarwień, blizn, zakażeń (np. opryszczka), dłuższy czas gojenia, ale i lepszy efekt.

Rodzaj peelingu dobieramy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wybór jest uzależniony od typu skóry, wieku pacjenta oraz spodziewanego wyniku leczenia.

Wskazania do peelingów chemicznych:

 • zmiany barwnikowe: piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate, przebarwienia
 • uszkodzenia słoneczne: rogowacenie słoneczne
 • uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry
 • blizny potrądzikowe, pozapalne, pourazowe
 • trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy
 • rozstępy skórne
 • zaburzenia rogowacenia: suchość skóry i rogowacenie przymieszkowe
 • starzenie

Przeciwwskazania:

 • ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato)
 • alergie skórne
 • aktywna opryszczka
 • skłonność do powstawania bliznowców
 • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
 • ciąża, karmienie piersią
 • liczne znamiona melanocytowe
 • liczne teleangiektazje
 • stan po krioterapii (do 6 miesięcy)
 • choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce)
 • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia)
 • ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej
 • doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane) – wymagana co najmniej półroczna przerwa

Przygotowanie do zabiegu:

 • 2 tygodnie przed peelingiem wskazane jest przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie jednego z kremów zawierających 8-10% kwas hydroksylowy (obniża pH skóry z 5,5 do 4,5 i powoduje, że właściwy zabieg jest bardziej efektywny i zostają „wyłapane” osoby z nadwrażliwością na kwas).

Efekty uboczne i powikłania:

 • utrzymujący się rumień twarzy
 • zazwyczaj zaczerwienienie skóry mija w ciągu kilku dni po zabiegu
 • w przypadku większości peelingów, kilka dni po zabiegu występuje intensywne łuszczenie się skóry – zapalenie okołowargowe,
 • uaktywnienie opryszczki
 • przejściowe zaburzenia pigmentacji
 • szczególnie u osób z istniejącymi przebarwieniami, które nie stosuję ochrony przeciwsłonecznej lub u osób zdrapujących złuszczający się naskórek.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Substancje chemiczne najczęściej wykorzystywane w peelingach:

 • alfa-hydroksykwasy – AHA: kwas migdałowy i glikolowy
 • beta-hydroksykwasy – salicylowy
 • kwas mlekowy
 • kwas pirogronowy
 • kwas trójchlorooctowy-TCA
 • pochodne witaminy A-retinol
 • rezorcyna
 • fenol

Obecnie coraz częściej wykorzystujemy w peeliningach mieszaniny wielu substancji czynnych. Poprawia to skuteczność i zmniejsza reakcje pozabiegowe.

Kwas migdałowy otrzymywany jest poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Jego antybakteryjne i odbarwiające działanie jest od lat wykorzystywane w medycynie w leczeniu takich problemów skórnych jak: trądzik, fotoaging czy nieregularne przebarwienia.

Struktura chemiczna kwasu migdałowego podobna jest do struktury stosowanych i znanych antybiotyków. Jest substancją nietoksyczną.

Peeling migdałowy daje efekt widocznej poprawy płytkich zmarszczek u pacjentów od I do IV fototypu, rozjaśnienia nieregularnych przebarwień powierzchownych oraz pozapalnych, redukcji melasmy, a ze względu na bakteriobójcze jego właściwości możliwa jest poprawa stanu skóry z trądzikiem pospolitym, z obecnością zaskórników i krost zapalnych.

Zaletą peelingu jest znikome ryzyko powstawania pozapalnych hiperpigmentacji oraz możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok. Kwas migdałowy może być stosowany w połączeniu z kwasem kojowym i fitowym, salicylowym, wyciągiem z winogron, substancjami przeciwutleniającymi, rezorcynolem, kwasem tioglikolowym.

Wskazania:

 • trądzik
 • blizny po trądziku
 • skóra łojotokowa
 • fotostarzenie skóry

Zabiegi mogą być powtarzane co 15-30dni.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy należy do alfa-hydroksykwasów. W ciągu ostatnich lat jego popularność w kosmetologii gwałtownie wzrosła. Dzięki małym cząsteczkom łatwo penetruje do skóry, nie wywołując jednak tak silnej reakcji zapalnej jak na przykład kwas trójchlorooctowy. Po peelingu kwasem glikolowym nawet wysoko stężonym, twarz szybko odzyskuje normalny wygląd, nie zaburzając naszego trybu życia. W medycynie estetycznej używa się go w stężeniach: 30%, 50% lub 70%. Ten rodzaj peelingu wymaga serii zabiegów, które wykonuje się w ciągu 2 lub 3 miesięcy co 7 do 14 dni.

Wskazania do peelingu kwasem glikolowym:

 • powierzchowne zmarszczki twarzy, szyi, dekoltu, ramion
 • różnego rodzaju zmiany przebarwieniowe
 • rozszerzone pory,
 • powierzchowne blizny potrądzikowe,
 • zmiany związane z wiekiem

Peeling pirogronowy jest alfa-ketonokwasem występującym w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie.

Działa sebostatycznie (hamuje nadmiar wydzielania sebum), komedolitycznie (przeciwzaskórnikowo), oraz antybakteryjnie- jest więc bardzo pomocny w problemach z trądzikiem.

Na poziomie skóry właściwej pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny czyli włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Rozjaśnia i zmniejsza grubość warstwy rogowej.

Kwas pirogronowy ma właściwości dermoplastyczne, keratolityczne (usuwające martwy naskórek) sebostatyczne i antymikrobowe, dlatego znajduje zastosowanie w zabiegach na photoaging, powierzchniowe zmarszczki, miejscowe hiperpigmentacje, keratozę trądzikową, dyskeratozy i hiperkeratozy, łojotokowe zapalnie skóry, trądzik w fazie aktywnej i powierzchniowe blizny potrądzikowe.

Wskazania do peelingu kwasem pirogronowym:

 • trądzik w fazie aktywnej
 • trądzik różowaty
 • blizny potrądzikowe, zaczerwienienie skóry u osób z policytemią
 • kuperoza (widoczna sieć czerwonych naczynek, rozciągająca się na policzkach i na skrzydełkach nosa)
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • zaburzenia rogowacenia (keratoza trądzikowa, dyskeratoza, hiperkeratoza) -keloidy,
 • hiperpigmentacje (pozapalne i potrądzikowe, melasma)
 • fotoaging.

Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest pochodną kwasu octowego. W zależności od stężenia wywołuje martwicę naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zabieg polega na aplikacji kilku warstw roztworu kwasu trójchlorooctowego w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego. Wiąże się to zazwyczaj z kilkuminutowym pieczeniem i uczuciem dyskomfortu, które zanikają w ciągu 2-3 minut. Przez następnych kilka dni skóra staje się ciemniejsza, bardziej napięta, po czym naskórek pęka i złuszcza się, odsłaniając nową świeżą warstwę. Nie ma strupów, krwawienia czy bandaży. Nowo powstała tkanka łączna zawiera liczne młode fibroblasty. W trakcie procesu odnowy naskórka, pacjent nie odczuwa bólu, jedynie nasiloną suchość skóry. Jednak ze względu na intensywne złuszczanie i zauważalnie ciemniejszy kolor skóry wskazane jest pozostanie w domu.
Przeciętnie po zabiegu potrzeba 3-5 dni na regenerację. Głębsze peelingi TCA 35-50% np. w przypadku skóry z dużymi znamionami i zmarszczkami wymagają 7-10 dni.
U większości pacjentów, aby osiągnąć najlepsze wyniki, należy wykonać (4-8) zabiegów co 2-4 tygodnie. Program złuszczania musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Szczególnie dobrze reaguje na ten typ pellingu skóra tłusta, łojotokowa, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi, skóra z cechami tzw. fotostarzenia.

Wskazania do zabiegu z TCA:

 • zmarszczki
 • rogowacenie starcze
 • trądzik grudkowo-krostkowy
 • wiotkość (atonia) skóry
 • plamy soczewicowate
 • blizny potrądzikowe
 • świeże blizny pourazowe

Roztwór Jessnera

Jest to mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i 95% etanolu. Połączenie rezorcyny z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym obniża jej toksyczność, a jednocześnie zwiększa właściwości keratolityczne. Miejscowo zastosowany roztwór Jessnera wywołuje zmiany w naskórku podobne do obserwowanych po zastosowaniu retinoidów.
Peeling Płynem Jessnera może być delikatny lub intensywny. Zależy to od sposobu nakładania oraz liczby warstw preparatu. Od sposobu i ilości przeprowadzonych zabiegów zależy ostateczny rezultat efektów kosmetycznych.

Zabiegi (4-6) z użyciem roztworu Jessnera wykonuje się w odstępach ok. 4-tygodniowych.

Wskazania do roztworu Jessnera:

 • przebarwienia pozapalne
 • trądzik zaskórnikowy
 • u osób nietolerujących leczenia doustnymi retinoidami (Roaccutan, Curacne, Aknenormin, Axotret, Isotec)

Yellow Peel to jeden z najbardziej znanych i lubianych peelingów. Jego główne zalety to wysoka skuteczność przy znikomej agresywności.

Jest to progresywny, pobudzający peeling, którego rezultat zależny jest od ilości nakładanych warstw. Zawiera kwas retinowy, azelainowy, fitowy i kojowy, askorbyl palmitynowy, bisabolol (wyciąg z rumianku).

Yellow Peel może usuwać naskórek na różnych poziomach, dlatego jest stosowany zarówno do redukcji przebarwień, jako zabieg ujędrniający przeciwzmarszczkowy jak też peeling oczyszczający i rozświetlający skórę. Yellow Peel daje świetne efekty w zabiegach odmładzających okolicę oczu.

W pierwszej fazie peelingu kwas glikolowy i salicylowy wywołują złuszczanie, odnowę naskórka i rozświetlenie twarzy. W drugiej fazie kwas retinowy i witamina C działają stymulująco – pobudzają produkcję kolagenu, elastyny i glikozamin, dzięki czemu skóra nabiera jędrności. Trzy inne składniki: kwas fitowy, kojowy i azelainowy usuwają istniejące przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. W ciągu kilku godzin po zabiegu zwiększa się mikrokrążenie, poprawia utlenienie skóry oraz następuje dostarczenie substancji odżywczych. W wyniku działania peelingu wzrasta ilość glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za utrzymanie wody. Woda to główny czynnik natychmiastowo zwiększający jędrność i napięcie skóry, a tym samym powodujący spłycenie zmarszczek. Złuszczanie jest zależne od ilości nałożonych warstw i indywidualnej reakcji skóry. Często zauważalne jest złuszczanie okolic, na które nie był nakładany preparat (dekolt, uszy) – na dowód stymulacyjnego działania peelingu.

W gabinecie lekarskim wykonywana jest pierwsza faza peelingu, nakładana jest jedna warstwa preparatu drugiej fazy, a w domu pacjent sam nakłada sobie kilka warstw peelingu (ilość aplikacji ustalana indywidualnie przez lekarza w zależności od stanu i potrzeb skóry).

Bezpośrednio po peelingu może, ale nie musi, pojawić się silna reakcja zapalna skóry, wystąpienie silnego rumienia, obrzęku i uczucie pieczenia (są to nieczęste przypadki aczkolwiek normalne i nie stanowiące zagrożenia).

Z reguły w 3 dniu od zabiegu zaczyna się niewielkie złuszczanie skóry, które trwa kilka dni. Po zabiegu bardzo ważne jest intensywnie nawilżanie, natłuszczanie i ochrona skóry – FILTRY PRZECIWSŁONECZNE!

Yellow Peel wymaga dobrego kontaktu pacjenta z lekarzem z racji konieczności przestrzegania zaleceń po zabiegu.

Peeling może być powtarzany co 30 dni, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu lub w trybie ustalonym przez lekarza.

Wskazania do Yellow Peel:

 • Drobne zmarszczki i wiotkość skóry, fotostarzenie
 • Zmarszczki i wiotka skóra wokół oczu
 • Przebarwienia na twarzy, dekolcie i dłoniach
 • Blizny i pozostałości po trądziku
 • Łojotokowe zaburzenia skóry

Przygotowywanie skóry przed zabiegiem

W przypadku Yellow Peel można zastosować preparaty przygotowujące do zabiegu. W takim wypadku regułą jest stosowanie przez min. 7-8 dni przed zabiegiem preparatów rozjaśniających z kwasem glikolowym i fitowym. Kuracja przygotowująca do zabiegu uzależniona jest od problemu skórnego:

 • Melazma/przebarwienia: 17-10 dni przed zabiegiem stosować preparaty rozjaśniające na bazie kwasu glikolowego i fitowego (Phytic Acid Cream/Lightening Gel)
 • Fotostarzenie: 7-10 dni przed zabiegiem stosować preparaty na bazie kwasu glikolowego (Enhanced Cream 15% AHA/Revitalizing Gel 15% AHA)
 • Skóra ze skłonnością do trądziku/blizny po trądziku: 7-15 dni przed zabiegiem stosować preparaty oczyszczające na bazie 15% kwasu glikolowego (face&Body Cleanser) lub w przypadku skóry wrażliwej na bazie 4% kwasu glikolowego (Facial Cleanser); 7-10 dni przed zabiegiem nałożyć maseczkę z 10% kwasem glikolowym (Glicoloc Acid Masque) w celu doprowadzenia do normalizacji wydzielania łoju.

Przeciwwskazania:

 • Świeża opalenizna
 • Alergie skórne
 • Ciąża, karmienie piersią
 • Liczne znamiona melanocytowe
 • Choroby autoimmunologiczne (kolagenoza, pęcherzyca)
 • Skłonność do powstawania bliznowców
 • Podrażnienia i uszkodzenia skóry
 • Opryszczka
 • Ciężkie postaci trądziku

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi w osoczu.Otrzymuje się go z krwi pacjenta, więc jest w 100% biokompatybilny, nie stanowi źródła zakażenia a rewitalizacja skóry możliwa jest dzięki, tzw. Autologicznej Odnowie Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration) – czyli regeneracji komórek skóry dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.

Płytki krwi to malutkie (o średnicy ok. 2 µm,)bezjądrzaste komórki Od dawna wiadomo było, że płytki krwi uczestniczą w skomplikowanych, złożonych procesach krzepnięcia.

Badania ostatnich lat wykazały,że te małe i niepozorne komórki stanowią kluczowe ogniwo łączące procesy hemostazy, zapalenia i naprawy tkanek. Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym stosowana jest z ogromnymi sukcesami od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, stomatologii. Szczególnie w gojeniu ran, odbudowie tkanki kostnej czy regeneracji i gojeniu tkanek przyzębia. W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe stosowane jest od 2003 roku (we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii).

W medycynie estetycznej interesują nas przede wszystkim mechanizmy regeneracji.

Krwinki płytkowe uwalniają czynniki wzrostu odpowiedzialne za procesy gojenia.

Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek, po ok. 10 minutach od inicjacji procesów krzepnięcia krwi. Większość czynników wzrostu uwalniana jest z trombocytów poprzez degranulację ziarnistości α w ciągu pierwszej godziny i po przejściu przez błonę komórki macierzystej natychmiast wiąże się z sąsiadującymi błonami komórkowymi w miejscach receptorowych. Receptory transbłonowe aktywują następnie szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, który z kolei wpływa na ekspresję odpowiednich genów. Fakt, iż czynniki wzrostu nie wnikają do komórki jest istotny, ponieważ w takiej sytuacji nie występują działania mutagenne a jedynie stymulacja normalnego procesu gojenia.

Wstrzykniecie w skórę aktywowanych płytek indukuje mechanizm identyczny z procesem gojenia się rany, czyli napływ komórek macierzystych, podziały fibroblastów i komórek naskórka, syntezę kolagenu i innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej

W celu uzyskania osocza bogatopłytkowego pobiera się krew żylną.
Pobrana krew w jałowy sposób zostaje przeniesiona do specjalnego pojemnika do otrzymywania PRP. Następnie pojemnik umieszczany jest w wirówce. Po odwirowaniu uzyskuje się trzy warstwy płynowe Pierwsza to oddzielone erytrocyty, druga koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a na samej górze otrzymywana jest warstwa osocza ubogopłytkowego. Koncentrat bogatopłytkowy (PRP) odciągany jest do osobnej strzykawki. Tak przygotowany koncentrat jest gotowy do podania.

Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry.

Zabieg nie jest bolesny, odczuwa się lekkie pieczenie związane jest z uwalnianie mediatorów z płytek krwi. U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować znieczulenie maścią Emla.

Po zabiegu, zwłaszcza w okolicach oczu, jest zauważalny obrzęk i zaczerwienienie, które może utrzymywać się kilka dni.

W zależności od wskazań indywidualnie ustala się ilość i częstotliwość zabiegów. Najczęściej potrzeba 2-3 zabiegów co 4 tygodnie. Efekty widoczne są najczęściej po kilku tygodniach ( czas potrzebny na regenerację skóry).

Usta przyciągają spojrzenia. Dlatego tak bardzo zależy nam, żeby były piękne, jędrne i kształtne.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego pozwala wymodelować zbyt małe lub niekształtne z natury usta, ewentualnie zniwelować zmiany powstałe w procesie starzenia.

Ostateczny rezultat zależy od „wyjściowego” kształtu ust.

Jeżeli zależy nam na znacznym powiększeniu warg, należy uzbroić się w cierpliwość – dużo lepszy rezultat uzyskuje się podając preparat w dwóch lub trzech sesjach, niż dużą ilość preparatu jednorazowo.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu stomatologicznym, jest więc bezbolesny. Trwa ok.30 minut.

Bezpośrednio po zabiegu usta są o ok.1/3 większe niż efekt docelowy. Związane jest z obrzękiem, który mija po kilku dniach. Przez mniej więcej dwa tygodnie kwas hialuronowy dostosowuje się do struktury tkanek, „układa się” i nasyca wodą. Dlatego ostateczną ocenę należy przeprowadzić po minimum dwóch tygodniach. Wtedy też można dokonać ewentualnej korekty.

Jak każdy zabieg z użyciem igły, powiększanie ust niesie duże ryzyko krwiaków i zasinień, tym większe, że ta okolica jest bardzo bogato unaczyniona. Należy to brać pod uwagę ustalając termin wizyty.

Najczęściej staram się nie wykonywać powiększania ust pacjentowi, którego widzę po raz pierwszy. Ważne jest bowiem dokładne omówienie oczekiwań pacjenta i możliwych do osiągnięcia rezultatów. Ze względu na często występującą opryszczkę na 2-3 dni przed zabiegiem zalecam lek przeciwwirusowy.

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • kolagenozy
 • alergia na składniki preparatu
 • stany zapalne skóry
 • opryszczka
 • niewyrównana cukrzyca, nadczynność tarczycy
 • aktywna chorobo nowotworowa
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych
 • skłonność do ziarniniaków i bliznowców

Czym jest Sculptra®?

Sculptra® to biokompatybilny i biodegradowalny preparat do wstrzyknięć  wykorzystujący substancję znaną jako kwas L-polimlekowy.
Polimery kwasu mlekowego występują w dużych ilościach w organizmie ludzkim, używane są też do produkcji nici chirurgicznych. Nie zawiera białek zwierzęcych, więc nie jest wymagany test uczuleniowy.
Jego zastosowanie w medycynie estetycznej zaczęło się w latach 90-tych XX wieku, kiedy to podawano go pacjentom z zanikiem tkanki tłuszczowej (lipodystrofia). Od tego czasu w 30 krajach na świecie wykonano ponad 150.000 zabiegów z użyciem Sculptry.

Podstawowy problem starzejącej się twarzy stanowią nie poszczególne zmarszczki, ale ubytki tkanki podskórnej i nasilona wiotkość skóry.
Sculptra to unikatowy stymulator kolagenu. Nie jest tradycyjnym wypełniaczem, działa stopniowo, subtelnie, dając naturalny efekt. Jest preparatem dającym znakomite efekty w korekcji zmian zachodzących w samej skórze oraz w strukturach podtrzymującego ją kośćca twarzy, kiedy to dochodzi do specyficznego chudnięcia twarzy zwanego utratą objętości. SCULPTRA nie służy więc do usuwania pojedynczych zmarszczek, tylko do bardziej kompleksowego usuwania objawów starzenia się skóry, takich jak wiotkość, ubytki tkanki podskórnej i związane z tym zagłębienia. 

Reasumując – zabieg ten daje efekt bezoperacyjnego liftingu twarzy, dlatego Sculptra nazywana jest przez lekarzy „liftingiem w butelce”.

Przebieg zabiegu

Mikrocząsteczki kwasu tworzą zawiesinę w sterylnej wodzie do wstrzyknięć, do której dodaje się lek znieczulający (lignokainę, mepiwakainę). Preparat wprowadza się w licznych iniekcjach, dlatego pacjentom godzinę wcześniej nakłada się miejscowo krem znieczulający. Po zabiegu wykonywany jest intensywny masaż leczonego obszaru, nakładany zimny okład i kojący krem. Po zabiegu mogą pozostać zasinienia, które ustępują samoistnie po kilku-kilkunastu dniach.

Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort typowy dla serii nakłuć. W razie potrzeby, miejsce poddane zabiegowi można okładać kompresem lodowym przez kilka minut co godzinę podczas pierwszej doby.

BARDZO ważne jest wykonywanie masażu domowego zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od lekarza. Stosujemy go kilka razy dziennie, po kilka minut, przez kilka dni, aby zapobiec powstaniu grudek.

Należy także ograniczyć ekspozycję na promienie UV (słońce, solarium) do czasu zniknięcia zaczerwienień w miejscu zabiegu.

Mechanizm działania

Preparat SCULPTRA działa dwuetapowo. Pierwszy efekt wypełnienia związany jest z obecnością w roztworze wody oraz delikatnym obrzękiem tkanek. Po kilku dniach zawarta w żelu woda wchłania się i następuje cofnięcie efektu korekcji. Następnie cząsteczki kwasu polimlekowego stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu i w naturalny sposób odbudowują skórę, w wyniku czego zagłębienie ulega spłyceniu. Jest to podstawowa różnica pomiędzy preparatem SCULPTRA, a klasycznymi wypełniaczami – efekt zabiegu powstaje dzięki syntezie kolagenu w skórze a nie obecności implantu.

Efekt zabiegu pojawia się stopniowo i jest zauważalny po 4 – 6 tygodniach.

Lek ten można stosować profilaktycznie lub odmładzająco i liftingująco.

Efekt kuracji to pełniejszy kształt twarzy oraz naturalnie gładsza i młodsza skóra z wyraźnie zredukowanymi liniami, bruzdami, zmarszczkami i fałdami.

Efekt utrzymuje się około dwóch lat, ale po roku zaleca się jeden zabieg „przypominający”.

Przeciwwskazania

 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby tarczycy
 • nowotwory
 • uczulenie na lignokainę
 • opryszczka w fazie aktywnej
 • ciąża i okres karmienia
 • zmiany zapalne w obrębie skóry
 • skłonność do występowania blizn przerostowych

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość i witaminę E.

Powikłania często:

 • przemijające krwawienia, zasinienia i ból w miejscu podania

rzadko:

 • podskórne guzki i grudki
 • ropnie w miejscu wstrzyknięcia
 • powstawanie późnych ziarniniaków i reakcji alergicznych

WSZELKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE NALEŻY ZGŁOSIĆ MI JAK NAJSZYBCIEJ!

Lipoliza iniekcyjna to zabieg likwidujący miejscowe otłuszczenia.

NIE JEST TO ZABIEG ODCHUDZAJĄCY!

Za pomocą cienkiej igły bezpośrednio w tkankę tłuszczową podaje się roztwór fosfatydylocholiny i deoksycholatu ( Lipostabil) . Substancje te powodują uszkodzenie błon komórek tłuszczowych i rozpad ich zawartości, które są następnie usuwane przez układ krwionośny i limfatyczny pacjenta. Wiąże się to z powstaniem miejscowego stanu zapalnego a przez to obrzękiem i bolesnością. Mogą również powstać punktowe siniaki i krwiaki. Taki stan może się utrzymywać przez kilka-kilkanaście dni .

Zazwyczaj, aby osiągnąć zadowalający efekt, zabieg trzeba powtórzyć 2-4 razy (czasami nawet do 6), a między nimi należy zachować odstępy około 6-tygodniowe.

Wskazania

 • likwidacja tkanki tłuszczowej wewnętrznej strony ud i kolan,
 • likwidacja tkanki tłuszczowej okolicy krętarzowej (tzw. bryczesy) i pod pośladkami,
 • kończyny górne,
 • fałdki na plecach i w okolicach pach,
 • cellulit,
 • likwidacja podwójnego podbródka,
 • inne problematyczne okolice

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia na jaja i na soję, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, ostre stany zapalne oraz choroby wiążące się z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Po zabiegu należy zadbać o prawidłowy przepływ krwi i limfy w leczonych okolicach. Zbyt obcisłe ubrania, przebywanie w jednej pozycji (np. długa jazda samochodem) mogą spowodować powikłania w postaci owrzodzeń i martwicy!

Najlepszym kandydatem do zabiegu jest osoba stosunkowo szczupła, z niewielkim lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie można się pozbyć przy pomocy intensywnych ćwiczeń i diety. Lipoliza nie jest bowiem metodą odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

UMÓW WIZYTĘ

GABINET RADOM
ul. Paderewskiego 14 lokal 6
26-600 Radom
+48 364 03 95
+48 502 451 001

GABINET IŁŻA
ul. Kaleta 5
27-100 Iłża
+48 616 33 50

ADRES E-MAIL
maazurkowie@gmail.com